اظهارات مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در رابطه با واردات خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو کشور ضمن اشاره به اینکه همچنان بحث نقدینگی بزرگترین و مهمترین مشکل صنعت قطعه‌سازی است، تصریح کرد: خودروسازان بسیار ناتوان در پرداخت مطالبات قطعه‌سازان شده‌اند؛ قریب به یکماه است که وضعیت پرداخت بدتر هم شده و می‌توان گفت تقریبا هیچ ورودی از سوی خودروسازان برای قطعه‌سازان وجود نداشته است که این موضوع کار را برای قطعه‌سازان بسیار سخت‌ کرده است؛ چنانچه این روند ادامه‌دار باشد، با گذر زمان، شرایط و اوضاع بدتر هم خواهد شد.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو کشور ادامه داد: شرایط به گونه‌ای شده است که هر ماه نسبت به ماه پیش‌تر خودروسازان در موضوع نقدینگی دچار مشکلات بسیار بیشتری می‌شوند و در نتیجه هرماه در مورد پرداخت بدهی‌ خود به قطعه‌سازان وضع بدتر و تراز منفی‌تر می‌شود.

بیگلو اظهار کرد: بانک مرکزی هم به صورت قاطع اعلام کرده است که به هیچ عنوان نمی‌توانیم ارز مورد نیاز برای واردات خودرو را تامین کنیم و بحث صادرات را مطرح کرد؛ از سوی دیگر برخی معتقدند که در شرایط فعلی برای تامین کالاهای اساسی و دارو که معیشت مردم هستند، با مشکل محدودیت منابع ارزیی مواجه هستیم و حتی اگر قرار بر صادرات هم وجود دارد، بایستی به اولویت‌های دارویی و غذایی یا استراتژیک کشور رسیدگی شود و نه خودرو.

عدم واردات خودرو

بانک مرکزی به صورت قاطع اعلام کرده است که به هیچ عنوان نمی‌توانیم ارز مورد نیاز برای واردات خودرو را تامین کنیم.

وی در پایان افزود: ضمن اینکه خودروهای وارداتی در بهترین و بیشترین حالت، ۱۰ درصد بازار را پوشش می‌دهند؛ لذا این موضوع مطرح است که چه ضرورتی وجود دارد که فشار ارزی به کشور وارد شود، قیمت ارز افزایش یابد و ۹۰ درصد مردم در معیشت زندگی دچار مشکل شوند که ۱۰ درصد می‌خواهند از خودروی وارداتی استفاده کنند؟ براین اساس تامین منابع ارزی آن هم در شرایط فعلی تحریم کار دشواری خواهد بود و مهمترین نقطه ضعف این طرح مطرح است. تاکنون راهکاری که بتوان بدون فشار ارزی و تحمیل تعهد ارزی جدید به دولت، واردات را انجام داد، وجود ندارد اما پیشنهادات برای رفع ایراردات وارده به طرح مورد استقبال قرار خواهد گرفت